
MyWorldPhone.com
Nokia X20 5G
Capture More. Share Faster. Nordic Blue.
Premium ZEISS camera, long-term updates, and powerful 5G connectivity.
64MP ZEISS Quad Camera
Capture stunning photos and cinematic videos with ZEISS optics and AI.
Dual Sight Multi-Cam
Record from multiple angles at once for creative storytelling.
High-Quality Front Camera
Perfect for video calls and selfies, even in low light.
6.67β Full HD+ Display
Large and vibrant display for work, movies, and gaming.
Reliable Performance
Smooth multitasking with powerful hardware and optimized software.
5G Connectivity
Ultra-fast speeds for streaming, sharing, and downloads.
3 Years Security Updates
Stay secure with monthly updates and long-term support.
Android Experience
Clean, intuitive interface with regular OS upgrades.
Scandinavian Design
Durable build quality with a sleek and modern look.
Nordic Blue Finish
Elegant and refreshing color inspired by Nordic design.
Dual SIM Support
Use two numbers for flexibility and convenience.
Factory Unlocked GSM
Compatible with GSM networks worldwide.
Important Information
- Factory Unlocked β GSM Only
- 128GB Storage, 8GB RAM
- 64MP ZEISS Quad Camera
- 6.67β Full HD+ Display
- Supports 5G connectivity
- 3 Years Security Updates
- Not compatible with Verizon, Sprint, or CDMA networks
- Please confirm carrier compatibility before purchase
Buy Nokia X20 5G Today
Available now at MyWorldPhone.com
| NETWORK | Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 66, 38, 39, 40, 41 | |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 28, 38, 41, 66, 78 SA/NSA/Sub6 | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| LAUNCH | Announced | 2021, April 08 |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2021, May 12 |
| BODY | Dimensions | 168.9 x 79.7 x 9.1 mm (6.65 x 3.14 x 0.36 in) |
|---|---|---|
| Weight | 220 g (7.76 oz) | |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | Type | IPS LCD, 450 nits (typ) |
|---|---|---|
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2Β (~79.8% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) | |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| PLATFORM | OS | Android 11 |
|---|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm) | |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 & 6x1.8 GHz Kryo 460) | |
| GPU | Adreno 619 |
| MEMORY | Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
|---|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| MAIN CAMERA | Quad | 64 MP, (wide), PDAF 5 MP, (ultrawide) 2 MP, (macro) 2 MP, (depth) |
|---|---|---|
| Features | Zeiss optics, LED flash, HDR, panorama | |
| Video | 1080p@30/60fps |
| SELFIE CAMERA | Single | 32 MP, (wide) |
|---|---|---|
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| COMMS | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD | |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO | |
| NFC | Yes | |
| Radio | FM radio | |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| FEATURES | Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
|---|
| BATTERY | Type | Li-Po 4470 mAh, non-removable |
|---|---|---|
| Charging | Fast charging 18W |
| MISC | Colors | Midnight Sun, Nordic Blue |
|---|---|---|
| Models | TA-1341, TA-1344 | |
| SAR | 1.04 W/kg (head) Β Β 0.62 W/kg (body) Β Β | |
| SAR EU | 0.51 W/kg (head) Β Β 1.29 W/kg (body) Β Β |
| Warranty | No Warranty |
|---|
| UPC/EAN | 6438409060785 |
|---|
1pcs Nokia X20 5G 1pcs Battery. 1pcs Home Charger. 1pcs Headphone. 1pcs Data Cable. 1pcs User Manual.