
MyWorldPhone.com
Samsung Galaxy A25 5G
Powerful. Smooth. Blue Black.
Enjoy immersive visuals, reliable performance, and all-day battery life.
6.5" Super AMOLED Display
Rich colors and sharp detail with up to 1,000 nits brightness.
Vision Booster
Clear visibility even in bright outdoor conditions.
Eye Comfort Shield
Protects your eyes by reducing harmful blue light.
Stable Video Recording
OIS + VDIS stabilization ensures smooth and steady videos.
Exynos 1280 Performance
Fast, efficient multitasking and reliable everyday performance.
Expandable Storage
Expand up to 1TB with microSD card for more storage flexibility.
5000mAh Battery
Stay powered throughout your day with long-lasting battery life.
Super Fast Charging
Quickly recharge and get back to what matters.
Dolby Atmos Audio
Immersive sound experience for music, movies, and gaming.
5G + Dual SIM
Fast 5G connectivity with dual SIM flexibility.
GSM Unlocked
Works with T-Mobile, Mint, Tello, and GSM carriers worldwide.
Important Information
- Factory Unlocked International Version
- Supports 5G / 4G LTE networks
- Compatible with GSM carriers only
- Not compatible with CDMA networks (Verizon, Sprint)
- Please confirm compatibility before purchase
Buy Galaxy A25 5G Today
Available now at MyWorldPhone.com
| NETWORK | Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM only) | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 | |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 26, 28, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 | |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| LAUNCH | Announced | 2023, December 11 |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2023, December 16 |
| BODY | Dimensions | 161 x 76.5 x 8.3 mm (6.34 x 3.01 x 0.33 in) |
|---|---|---|
| Weight | 197 g (6.95 oz) | |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back | |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | Type | Super AMOLED, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
|---|---|---|
| Size | 6.5 inches, 103.7 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~396 ppi density) |
| PLATFORM | OS | Android 14, One UI 6 |
|---|---|---|
| Chipset | Exynos 1280 (5 nm) | |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) | |
| GPU | Mali-G68 |
| MEMORY | Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
|---|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| MAIN CAMERA | Triple | 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 120Λ (ultrawide), 1/4", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
|---|---|---|
| Features | LED flash, panorama, HDR | |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| SELFIE CAMERA | Single | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06", 1.12µm |
|---|---|---|
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| COMMS | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE | |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS | |
| NFC | Yes (market/region dependent) | |
| Radio | Market/region dependent | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| FEATURES | Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
|---|---|---|
| Virtual proximity sensing |
| BATTERY | Type | 5000 mAh, non-removable |
|---|---|---|
| Charging | 25W wired |
| MISC | Colors | Brave Black, Personality Yellow, Fantasy Blue, Optimistic Blue |
|---|---|---|
| Models | SM-A256E, SM-A256E/DS, SM-A256E/DSN, SM-A256B, SM-A256B/DS, SM-A256B/DSN, SM-A256U, SM-A256U1 | |
| SAR EU | 0.46 W/kg (head) 1.19 W/kg (body) |
| TESTS | Performance | AnTuTu: 443234 (v9), 480771 (v10) GeekBench: 2023 (v5), 2098 (v6) 3DMark Wild Life: 2320 (offscreen 1440p) |
|---|---|---|
| Display | Contrast ratio: Infinite (nominal) | |
| Camera | Photo / Video | |
| Loudspeaker | -26.0 LUFS (Very good) | |
| Battery (new) |
Active use score 10:19h
|
| Warranty | No Warranty |
|---|
| UPC/EAN | 8806095446530 |
|---|
1pcs Samsung Galaxy A25 5G A256E/DS 1pcs Battery. 1pcs Home Charger. 1pcs Headphone. 1pcs Data Cable. 1pcs User Manual.