
MyWorldPhone.com
Samsung Galaxy A25 5G
Bright Display. Smooth Performance. Yellow.
Powerful performance, stunning visuals, and all-day battery life in one sleek device.
6.5" Super AMOLED Display
Bright, vivid colors with up to 1,000 nits brightness for excellent outdoor visibility.
Vision Booster Technology
Enhanced clarity even under bright sunlight conditions.
Eye Comfort Shield
Reduces blue light to protect your eyes during extended usage.
Stabilized Video Recording
OIS + VDIS ensures smooth and stable video capture even on the move.
Exynos 1280 Performance
Powerful processor delivers fast multitasking and smooth performance.
Expandable Storage
256GB storage expandable up to 1TB via microSD card.
5000mAh Battery
Long-lasting battery keeps you powered throughout the day.
Super Fast Charging
Quickly recharge and stay ready for your daily activities.
Dolby Atmos Audio
Immersive sound experience for music, movies, and games.
5G + Dual SIM
Fast connectivity with dual SIM flexibility.
GSM Unlocked
Works with T-Mobile, Mint, Tello, and GSM carriers worldwide.
Important Information
- Factory Unlocked International Version
- Supports 5G / 4G LTE networks
- Compatible with GSM carriers only
- Not compatible with CDMA networks (Verizon, Sprint)
- Please confirm compatibility before purchase
Buy Galaxy A25 5G Today
Available now at MyWorldPhone.com
| NETWORK | Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM only) | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 | |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 26, 28, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 | |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| LAUNCH | Announced | 2023, December 11 |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2023, December 16 |
| BODY | Dimensions | 161 x 76.5 x 8.3 mm (6.34 x 3.01 x 0.33 in) |
|---|---|---|
| Weight | 197 g (6.95 oz) | |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back | |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | Type | Super AMOLED, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
|---|---|---|
| Size | 6.5 inches, 103.7 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~396 ppi density) |
| PLATFORM | OS | Android 14, One UI 6 |
|---|---|---|
| Chipset | Exynos 1280 (5 nm) | |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) | |
| GPU | Mali-G68 |
| MEMORY | Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
|---|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| MAIN CAMERA | Triple | 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 120Λ (ultrawide), 1/4", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
|---|---|---|
| Features | LED flash, panorama, HDR | |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| SELFIE CAMERA | Single | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06", 1.12µm |
|---|---|---|
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| COMMS | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE | |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS | |
| NFC | Yes (market/region dependent) | |
| Radio | Market/region dependent | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| FEATURES | Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
|---|---|---|
| Virtual proximity sensing |
| BATTERY | Type | 5000 mAh, non-removable |
|---|---|---|
| Charging | 25W wired |
| MISC | Colors | Brave Black, Personality Yellow, Fantasy Blue, Optimistic Blue |
|---|---|---|
| Models | SM-A256E, SM-A256E/DS, SM-A256E/DSN, SM-A256B, SM-A256B/DS, SM-A256B/DSN, SM-A256U, SM-A256U1 | |
| SAR EU | 0.46 W/kg (head) 1.19 W/kg (body) |
| TESTS | Performance | AnTuTu: 443234 (v9), 480771 (v10) GeekBench: 2023 (v5), 2098 (v6) 3DMark Wild Life: 2320 (offscreen 1440p) |
|---|---|---|
| Display | Contrast ratio: Infinite (nominal) | |
| Camera | Photo / Video | |
| Loudspeaker | -26.0 LUFS (Very good) | |
| Battery (new) |
Active use score 10:19h
|
| Warranty | No Warranty |
|---|
| UPC/EAN | 8806095446400 |
|---|
1pcs Samsung Galaxy A25 5G A256E/DS 1pcs Battery. 1pcs Home Charger. 1pcs Headphone. 1pcs Data Cable. 1pcs User Manual.